Kariera

Kontakt

PL
UNIMOT RCEkoenergia Aktualności UNIMOT GAZ WCHODZI NA RYNEK HANDLU SKROPLONYM GAZEM ZIEMNYM (LNG)

UNIMOT GAZ WCHODZI NA RYNEK HANDLU SKROPLONYM GAZEM ZIEMNYM (LNG)

07.12.2012

Spółka Unimot Gaz, dystrybutor LPG, złożyła w Agencji Rezerw Materiałowych wniosek o zwolnienie z obowiązku magazynowania gazu ziemnego

– Spółka podjęła decyzje o wejściu na rynek handlu skroplonym gazem ziemnym (LNG) początkowo z wykorzystaniem specjalistycznych środków transportu dedykowanych do przewozu LNG – mówi Przemysław Podgórski, członek zarządu spółki Unimot Gaz. – Chcemy również skorzystać z nowych możliwości rozwoju jakie w niedalekiej już przyszłości da nam terminal LNG, powstający w Świnoujściu.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami, gazoport pierwsze dostawy LNG przyjmie w czerwcu 2014 r.

W pierwszym roku działalności na rynku LNG wielkość obrotu będzie mieściła się w granicach, jakie narzucają przepisy określające warunki zwolnienia z obowiązku utrzymywania zapasów gazu. Mówią one, że firma, która chce obracać w Polsce gazem z importu, może to robić pod warunkiem, że woulumen gazu, jaki dostarczy swoim klientom, nie przekroczy rocznie 100 mln m sześc., a liczba odbiorców nie będzie większa niż 100 tys.

Kolejnym krokiem spółki będzie wystąpienie do Urzędu Regulacji Energetyki o koncesję na obrót gazem ziemnym.

Spółka analizuje też możliwości nowych dróg rozwoju. W następnych latach zamierza kontynuować obrót biopaliwami.

– Jesteśmy już po rozmowach z dostawcami i zakładamy, że pierwsze dostawy biopaliw w 2013 r. rozpoczniemy już w marcu lub kwietniu, jak tylko warunki pogodowe będą bardziej sprzyjające do handlu tymi paliwami – wyznaje Przemysław Podgórski.

Zgodnie z przyjętą strategią, spółka koncentruje się na rozwoju sprzedaży paliw płynnych. Unimot Gaz dąży do zwiększenia przychodów, co dodatkowo wzmocni spółkę, dając kolejne możliwość rozwoju i ekspansji.

W przyszłym roku firma chce nadal rozwijać wolumen importu LPG – plany importowe są ambitne i wynoszą około 50 tys. ton. Plany dotyczące LNG zakładają w 2015 r. osiągnięcie przychodów z obrotu tym paliwem na poziomie porównywalnym z wynikami, jakie obecnie spółka osiąga w sektorze LPG, co w praktyce będzie znaczyło niemal ich podwojenie.

Całość artykułu dostępna na www.wnp.pl

Zobacz  również

Klub Kobiet "Kobieta z Energią" – Unimot wspiera rozwój zawodowy i osobisty kobiet w organizacji
Informacja dot. dostępności paliwa HVO100 na stacjach AVIA w Polsce
Unimot dostarcza do Raben Transport paliwo HVO100 w ramach programu pilotażowego