Niezależny importer paliw – UNIMOT S.A. zawarł strategiczne umowy z Operatorem Logistycznym Paliw Płynnych (spółką OLPP) oraz trzema bankami, ING Bankiem Śląskim, ING Bank N.V. oraz mBankiem, które umożliwiają samodzielne utrzymywanie obowiązkowych zapasów paliw.
Podpisane umowy pozwolą spółce UNIMOT na samodzielne wypełnienie obowiązków, które nakłada Ustawa o Zapasach Obowiązkowych ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa. Dostawcami oleju napędowego będą największe międzynarodowe firmy, zajmujące się obrotem paliwami – Glencore i Vitol.
– O zawarciu umów zdecydowało kilka czynników – wyjaśnia Robert Brzozowski, Prezes UNIMOT S.A. – przede wszystkim dynamiczny rozwój i osiągnięta pozycja rynkowa Spółki UNIMOT, największego niezależnego importera paliw płynnych. Duże znaczenie ma sprzyjająca struktura rynków finansowych, jak również nasze kompetencje w posługiwaniu się odpowiednimi narzędziami zabezpieczającymi. Przeprowadzenie transakcji było bardzo skomplikowane, wymagało negocjacji z kilkoma podmiotami finansowymi, w tym ING Bankiem Śląskim, ING Bankiem N.V. oraz mBankiem. Podjęcie tej decyzji umożliwiło znaczącą optymalizację kosztów związanych z wypełnieniem wymogów ustawy o zapasach obowiązkowych, co bezpośrednio przełoży się na wymierne oszczędności dla naszej Spółki.
W celu minimalizacji ryzyka związanego ze zmiennością ceny rynkowej oleju napędowego, Spółka zawarła odpowiednie transakcje zabezpieczające. Z kolei utrzymanie zapasów obowiązkowych oleju napędowego UNIMOT S.A. zapewni Operator Logistyczny Paliw Płynnych – największy krajowy podmiot, specjalizujący się w magazynowaniu i przeładunku paliw.
– Jako Spółka z długoletnim doświadczeniem w branży paliwowej, z uwagą obserwujemy sytuację na rynku i staramy się podejmować najlepsze decyzje biznesowe, co potwierdza m.in. dynamiczny wzrost przychodów osiąganych w tym sektorze działalności. Również w przyszłości nie wykluczamy kolejnych tego typu transakcji celem optymalizacji kosztów. Będzie to jednak zależne od sytuacji rynkowej – dodaje Robert Brzozowski.
Zobacz też komentarz wideo