Kariera

Kontakt

PL
UNIMOT RCEkoenergia Aktualności Za nami Forum Energy Outlook 2025 – konferencja skoncentrowana na kluczowych wyzwaniach sektora energetycznego, zorganizowana przez UNIMOT i Instytut BIRM

Za nami Forum Energy Outlook 2025 – konferencja skoncentrowana na kluczowych wyzwaniach sektora energetycznego, zorganizowana przez UNIMOT i Instytut BIRM

13.12.2024

12 grudnia 2024 roku w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbyło się Forum Energy Outlook 2025 – wydarzenie, które zgromadziło czołowych przedstawicieli świata polityki, biznesu oraz ekspertów z sektora energetycznego. Forum zostało zorganizowane przez UNIMOT, największą niezależną grupę paliwowo-energetyczną w Polsce, oraz Instytut BIRM, think-tank skupiający się na zagadnieniach gospodarczych, geopolitycznych, ekonomicznych i militarnych. Konferencja stanowiła przestrzeń do analizy kluczowych wyzwań i zagrożeń, z jakimi branża musi się mierzyć w obliczu dynamicznego środowiska polityczno-gospodarczego.

Zmiany geopolityczne, takie jak wojna w Ukrainie czy niestabilność na Bliskim Wschodzie, stanowią istotne wyzwania dla sektora energetycznego, wpływając na globalne bezpieczeństwo. Grupa UNIMOT oraz Instytut BIRM, organizatorzy Forum Energy Outlook 2025, dostrzegli konieczność stworzenia platformy do merytorycznej dyskusji na temat przyszłości branży w kontekście tych wyzwań.

Forum Energy Outlook 2025 to dla nas wyjątkowa okazja, by wspólnie z ekspertami i liderami branży omówić wyzwania i szanse, przed którymi stoi polska energetyka. Organizując to wydarzenie, chcieliśmy stworzyć przestrzeń do dialogu i współpracy, które są kluczowe dla budowania bezpiecznej i zrównoważonej przyszłości energetycznej – powiedział Adam Sikorski, prezes zarządu UNIMOT S.A.

Wśród prelegentów Forum znaleźli się wybitni eksperci, m.in. Mark Brzezinski – ambasador USA w Polsce i Tomasz Siemoniak – minister spraw wewnętrznych i administracji, którzy przekazali słowo powitalne dla uczestników, a swoje pogłębione analizy wygłosili Kurt Volker – przedstawiciel ds. negocjacji w sprawie Ukrainy (2017-2019) oraz ambasador USA przy NATO (2008-2009), prof. Karl Rose - senior executive, energy sector, a także Marek Budzisz - strategy & future, specjalista ds. Rosji i postsowieckiego Wschodu oraz polityki wojskowej i strategicznej. W wieńczącym konferencję panelu dyskusyjnym swoimi przemyśleniami dzielili się: Robert Rudich – energy attaché oraz dyrektor DOE Poland Office, prof. dr hab. Bogusław Pacek – dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, dr Adam Sikorski – prezes zarządu UNIMOT S.A. oraz Kurt Volker. Panel poprowadził Wojciech Jakóbik – analityk sektora energetycznego.

Uczestnicy konferencji dyskutowali o perspektywach i prognozach na 2025 rok, koncentrując się na takich tematach jak bezpieczeństwo energetyczne w czasach niepewności czy transformacja energetyczna i jej wpływ na politykę oraz gospodarkę. Międzynarodowe doświadczenie zaproszonych gości umożliwiło umiejscowienie omawianych tematów w szerszym kontekście geopolitycznym i makroekonomicznym.

Dziękuję za skupienie się na temacie bezpieczeństwa energetycznego. Jestem dumny z tego, co USA i Polska osiągnęły w tej dziedzinie. Ta współpraca będzie tylko silniejsza – podkreślił Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce.

Dziś nikt nie podchodzi do bezpieczeństwa w sposób niecałościowy. Jego elementem jest bezpieczeństwo energetyczne. Jest ono w centrum uwagi każdego rządu w Europie i świecie. Dzisiaj bez tego niemożliwe jest funkcjonowanie gospodarki i państwa. To temat każdej polskiej rodziny, każdej polskiej firmy – powiedział Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Rok 2040 jest tuż za rogiem. Jest niewiele czasu na tak ogromną transformację. Trzeba być otwartym na nowości, uczyć się od innych, przyswajać to, w czym inni są dobrzy. Nie należy się wstydzić tego, że cel na 2040 osiągniemy w roku 2050. Cel to tylko cel. A my za mało uwagi poświęcamy badaniom, nie dofinansowujemy odpowiednio szkół wyższych. Kształcimy mniej inżynierów niż architektów czy specjalistów od komunikacji – oznajmił prof. Karl Rose, senior executive, energy sector.

– Raport Draghiego pokazał, że nastąpiło kompletne oderwanie decydentów od technologii i inżynierów. Może było tak, że w pewnym momencie politycy przyszli do inżynierów i usłyszeli, że nie da się zrobić transformacji energetycznej, która wymyślili. Bo inżynierowie lubią być w swojej strefie komfortu. Inżynierowie zniekształcili ten świat, nie ze złej woli. Jeżeli ci młodzi inżynierowie, którzy się dzisiaj kształcą będą mieli chęć, by planeta była lepsza i czystsza, to będą wierzyć w tę transformację i ją zrobią. W Chinach tak jak mix energetyczny miał wyglądać w 2030 roku, tak wygląda już dzisiaj. Bo tam współdziałają politycy, naukowcy i firmy. Tego potrzebujemy też w Polsce i świecie zachodnim powiedział Adam Sikorski, prezes zarządu UNIMOT S.A.

– Z całą pewnością będziemy mieli do czynienia z bardzo silnym przywództwem amerykańskim na świecie. Nie wszystkie problemy da się rozwiązać od razu, ale są takie, które można rozwiązać szybciej, tylko potrzebują swoistego katalizatora. Wybór Trumpa może takim katalizatorem być. Tym bardziej, że było to zwycięstwo zdecydowane – powiedział Kurt Volker, przedstawiciel ds. negocjacji w sprawie Ukrainy (2017-2019) oraz ambasador USA przy NATO (2008-2009).

Najbliższe pół roku to kluczowy czas, którzy może przesądzić o przyszłości Ukrainy. Ale też od tego, jak zachowa się nasze państwo będzie zależała sytuacja Polski w najbliższych latach, a może nawet dziesięcioleciach – podkreślił Marek Budzisz, strategy & future, specjalista ds. Rosji i postsowieckiego Wschodu oraz polityki wojskowej i strategicznej.

Wojna w Ukrainie to jest wojna tylko żołnierzy z żołnierzami, nie tylko cywile są ofiarami, ale walczy się też narzędziami energetycznymi. I chyba Putinowi w większym stopniu zależy mu na pokonaniu ukraińskiej energetyki niż na rażeniu celów wojskowych. To też charakter przyszłych wojen. To też walka o nowy podział rynków energetycznych świata – to już jest skutek wojnyprof. dr hab. Bogusław Pacek, generał dywizji w stanie spoczynku, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

Natomiast odnosząc się do dywersyfikacji źródeł dostaw, Wojciech Jakóbik, analityk sektora energetycznego, stwierdził: – Tę narrację „nie da się” słyszeliśmy też przez lata przy gazie – że tylko ziemny z rurociągu. Do czasu aż sama Rosja zaczęła eksportować go jako LNG. I także w energetyce jądrowej. W tym temacie na szczęście też mamy już dzisiaj inną sytuację w Polsce.

Ponadto, w trakcie wydarzenia przeprowadzono serię pytań do publiczności na temat przyszłości bezpieczeństwa energetycznego, w tym dotyczące m.in. prognozy cen ropy naftowej na 2025 r. Większość uczestników konferencji przewiduje, że cena baryłki ropy będzie oscylować w granicach 60-75 USD, wskazując na brak większych zawirowań na rynku tego surowca w nadchodzącym roku.

Uczestnicy wydarzenia, w tym czołowi eksperci i liderzy branży, podkreślili znaczenie współpracy międzynarodowej oraz integracji różnych aspektów politycznych, gospodarczych i technologicznych dla zapewnienia stabilnej przyszłości energetycznej. Organizatorzy, UNIMOT i Instytut BIRM, stworzyli przestrzeń do merytorycznego dialogu, który może wpłynąć na dalszy rozwój polskiej i międzynarodowej energetyki.

Zobacz  również

Olavion zamówił 12 dodatkowych lokomotyw od Newag
Paliwo za 4,99 zł/l na dwóch stajach AVIA w Łodzi dla użytkowników aplikacji AVIA GO
Bezpieczne podróże z Bernim – AVIA prezentuje nowego brand hero